Choď na obsah Choď na menu
 


Šiesty krát

13. 3. 2018

Jsme pořád stejně mladí, akorát je to na nás stále méně vidět.

Bolek Polívka

 

Vždy keď začínam písať blog o ďalšom abiturientskom stretnutí, mám najväčší problém s jeho názvom. Chcem aby obsahoval nejaký skrytý význam a pritiahol tým pozornosť potenciálnych čitateľov. A v tomto roku je to práve šiesty krát, kedy väčšina spolužiakov (narodených v roku 1946) vstupuje podľa čínskej astrológie do roku Psa.

 

cinsky-horoskop-pes.gif

Pes je dobré znamenie. My, ktorí sme sa v ňom narodili, sme považovaní za komunikatívnych, priateľských, lojálnych a na pracovisku zodpovedných. Ak by som bol väčší cynik, ako som, tak by som k nadpisu pripojil slová „a naposledy“. V ďalšom roku Psa bude mať hŕstka preživších 84 rokov a ak sa ešte budú stretávať, tak im budú stačiť miesta u jedného stola. Nie je na tom nič smutné, ani tragické, tak to jednoducho v živote chodí.

Ale obrátim list. Bude to naše pätnáste (celkovo osemnáste) stretnutie v „novodobej“ histórii našich abiturientských stretnutí. S takou bilanciou sa môže pochváliť máloktorá trieda a to nielen z chemickej priemyslovky. Doterajších stretnutí sa zúčastnilo 318 spolužiakov a 13 hostí. Účasť kolísala od 19 po 33 osôb. Všetkých stretnutí sa zúčastnil Luďo, Lojzo, Vlado, Laco, Oľga a ja. Iba jedného obaja zahraniční Jožkovia, Ivan a Vierka. A ak mu to nezhatia rodinné povinnosti, prvý krát prisľúbil účasť aj Miloš zo susednej triedy. Vidieť niekoho po 54 rokoch, to už by mal spozornieť aj vydavateľ Guinessovej knihy rekordov.

Predchádzajúce stretnutie dopadlo dobre až na jednu maličkosť. Chcel som, aby sme si pochutnali na špecialitách novootvorenej reštaurácie Na Rohu. Všetci si pochutnali, niekoľkým však porcie pripadali malé a tak sa v tomto roku stretneme v hostinci U Deda. Tamojšia kuchyňa možno neohúri gurmánov, ale nasýtení budú všetci. 

ponuka-jedal-u-deda.jpg

Trochu ma prekvapuje každoročné komunikačné prebúdzanie sa z letargie. Chápem, že niekto si sadá k počítaču raz týždenne, som schopný pochopiť aj fakt, že niekto je už pri elektronickej komunikácii odkázaný na deti, prípadne na vnúčatá. Napriek tomu nechápem, ak po týždni nezareaguje polovica opýtaných. Organizácia abiturientskych stretnutí nepatrí medzi moje koníčky a pokiaľ niekto počíta s tým, že ho budem na účasť prehovárať, je na veľkom omyle. Stretnutie sa predsa môže konať aj pri jednom reštauračnom stole. Ale udalosti nasledujúce po zaslaní mierne výhražnej urgencie ukázali, že to s nami ešte nie je také zlé, iba teória, že čas plynie každému rovnako, dostala trhliny. Stačili dva dni a deviatka prihlásených sa rozrástla na 24 záujemcov.

Do stretnutia ostávajú necelé tri týždne a predo mnou ostávajú dva problémy. Prvým je, ako dosiahnuť, že v čase keď pôjdem konkretizovať našu objednávku, budem mať k dispozícii hodnoverné údaje o účasti. Teda nie tie laxné "keď mi do toho nič nepríde", ale záväzné. A druhým, aké menu objednať. Už pri prípitku sú v opozícii vodiči a abstinenti a pri obede odmietači konzumovania hydiny, cicavcov, rýb a takmer všetkého. Z tohto hľadiska sa už neviem dočkať doby, keď nás bude tak málo, že nás príslušná reštaurácia nebude vnímať ako skupinu, ale ako jednotlivých zákazníkov. Ale napriek obavám verím tomu, že tak, ako sme to zvládli doteraz, to zvládneme aj U Deda.

Keď som zisťoval definitívny počet účastníkov stretnutia potvrdila sa moja prognóza toho, ako budú zdravotné problémy v ôsmom decéniu obmedzovať naše aktivity. V tomto roku kvôli nim neprídu Draža, Luďo, Lojzo, Zuzka, Jano a Ľubo. Z iných dôvodov neprídu Vierka F., Ľuboš, Magda, Miloš "odvedľa" a sympatizantka Marta. "Nezvestní" ostávajú Janka, Vierka Ď., Vierka P., Ivan a repetent Paľo. Počet absentujúcich sa tak na dohmat priblížil k počtu prítomných, aj keď posilnených trojicou spolužiakov "odvedľa". Pomaly sa blíži naplnenie prorockých slov profesorky Zanzottovej, že raz príde doba, keď sa spolužiaci z celého ročníka zmestia do predných lavíc. Lenže ani tie lavice už nemáme, lebo ich vyhádzali tí tvoriví umeleckí okupanti našej školy.

Ale aby som nepísal iba o negatívach, pridám aj niečo z kuchyne organizátora.  Stravovacie limity Karola by vydali na samostatný blog, Peter požaduje kuracinu alebo rybu, Milan s Ľubicou hocičo, len nie rybu a Paľo hocičo, len nie kuracinu. Ťažko nevyhovieť. Tak pridávam ilustračné foto, na ktorom je víťazstvo Ľubora nad 21-kilovým kaprom. Dodávam, že ani jeden z nich nebude súčasťou ponúkaného menu.

kapor_21_a.jpg 

Luďo svoj každý list zo Švédska začínal správou o počasí. Ja ňou končím poznámky pred stretnutím. Podľa našich synoptikov má byť v deň stretnutia polooblačno, teplota 25°C a 60 % pravdepodobnosť zrážok. Nič hrozivé, veď budeme vnútri a naši synoptici majú väčšiu chybovosť ako rosničky.

Pokračovanie po stretnutí.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pozdrav

(Marta Mičeková, 15. 5. 2018 12:43)

Na zrejme neexistujúci mail, lebo sa mi vrátil (chello.sk) som poslala tento text:
Dobrý deň prajem,
som absolútne neznáma, ktorá sa opovážila vtrhnúť do Vášho súkromného mailu (prepáčte, viac sa to nestane),
ale nedá mi, aby som Vám touto cestou nevyjadrila "taký malý obdiv" nad - zrejme Vami vyhotovenou pozvánkou na abiturientske stretnutie (prikladám ju v prílohe; veď čo ak už nepamätáte? Emoji)
Patrím k tým spolužiakom, ktorí pravidelne organizujú tieto stretnutia po rokoch a mám s tým skúsenosti,
ale tak duchaplne, vtipne napísaný text, ako je ten Váš, som ešte nečítala. Prišla som k nemu ako slepá kura k zrnu - teda na internete. Obsah Vašej pozvánky mi spríjemnil dnešný upršaný deň.
Takže klobúk dole!
S pozdravom
Marta Mičeková
P. S. A tak som sa dostala až sem - z Vašej pozvánky :))

Re: Pozdrav

(Milan, 15. 5. 2018 13:02)

Ďakujem za uznanie. Chellovská adresa už dlhšie nefunguje, pretože som sa rozišiel s UPC. Momentálne fungujem iba na adrese milan.juglon.zatko@gmail.com, ktorú mám aj uverejnenú v ľavej časti úvodu mojej webstránky. Pozývacie listy a blogy z predchádzajúcich stretnutí sú v časti Príspevky-Rovesníci, fotografie v časti Fotoalbum-Stretnutia abiturientov. Takže ak opäť bude pršať, poteší ma, keď sa začítate aj do starších príspevkov z ponuky a pozriete si fotografie s mojimi komentármi.
Prajem všetko dobré.
Milan Zaťko alias juglon (web) alias nascendi (ČSFD).