Choď na obsah Choď na menu
 


Go East, Young Man

28. 4. 2011

Aj nadpis tohto príspevku som si vypožičal zo zásobárne pop music. Ide o nie príliš známu skladbu Elvisa Presleyho naspievanú v roku 1965 pre album Harum Scarum. Hodila sa mi nielen preto, že XI. abiturientské stretnutie bude v reštaurácii East, ale najmä preto, že záverečné slová pesničky znejú: "go eat and drink and feast go east young man", čo v preklade angličtinárskeho samouka spravidla končiaceho pri desiatej lekcii pravdepodobne znamená: "choď sa poriadne najesť a napiť do reštaurácie East". To je vhodný ideový námet a výzva pre nadchádzajúce stretnutie, i keď mladých mužov na ňom budú zastupovať nanajvýš čašníci.

Bude to už jedenáste stretnutie! Z ich počtu by mohli závistliví konškoláci z vedľajších tried konštruovať falošné mýty o dobrom triednom kolektíve alebo o návykovosti stretnutí. Pravdou skôr je, že sme si každoročné stretnutia ritualizovali a od návštev vinobraní ich odlišuje iba dátum a pevnejší krok pri odchode. Neritualizovali však všetci. Naša, pôvodne všesmerovo skákajúca, manželská dvojica si v termínoch stretnutí zvykla na zahraničné dovolenky a aj tento rok sa bude kochať vykopávkami v Taliansku namiesto toho, aby sa uskromnila pohľadom na vykopávky triedneho charakteru. Hrča si to na pár mesiacov namieril do Austrálie a Draža tu bola pred mesiacom. Z troch Vierok nepríde ani jedna. Chorý manžel, rodiaca dcéra a neschopnosť zmeniť sedemročný zvyk neprichádzať, to sú rôzne dôvody a rovnaký výsledok. Opatere brata dala prednosť Anka, rekonštrukcii bytu Jano. Horšie je, že sa zvyšuje počet tých, ktorí by aj prišli prísť, ale bránia im v tom zdravotné problémy. Tento rok to postihlo Ľuboša a Feniho, na poslednú chvíľu sa k nim pridali aj Oľga s Jankou.

Minulý rok som si zaspomínal, ako sme pred päťdesiatimi rokmi šli na prijímacie pohovory. Keď sa o 50 rokov dozadu prenesiem tentoraz, vidím pätnásťročné uchá, ktoré práve dostali občianske preukazy a začali vnímať svet okolo seba. Neunikol nám adrenalínový výlet Gagarina, ani posledný výstrel Hemingwaya, pri ktorom fungoval ako lovec i korisť. Také smutné dva v jednom. A to iba preto, že nemal nápady na ďalšiu knihu. Ak by sa mal zastreliť každý, kto nemá nápady, planéta by sa vyľudnila. Začínajúcu stavbu Berlínskeho múra sme pokladali za ďalšiu stavbu socializmu, nejakú obdobu Trate mládeže. A pritom to bola fortifikácia klietky, z ktorej napriek avizovanej šťastnej budúcnosti odlietalo stále viac vtáčkov za lepšou prítomnosťou. Ani najlepšie informovaní spolužiaci vtedy netušili, že sa richtig v tom roku narodil nielen Kájínek, ale aj Barack Obama.

Tohtoročné stretnutie pripadlo na deň daňovej slobody a uskutočnilo sa v spomínanej reštaurácii East. Mailové a telefonické zaisťovanie bezproblémového príchodu opäť ukázalo, že žiadna navigácia a žiadne návody nie sú dokonalé. Tentoraz vznikol problém tým, že sme za východiskový bod pokladali autobusovú alebo vlakovú stanicu. Lojzo a Vlado, ktorí rafinovane prišli z modransko-pezinského smeru autami, mali čo robiť, aby neskončili vo vrakuňskom Pentagone.

Prakticky od začiatku sa začali reťaziť problémy. Nápady demokratizovať výber jedla a minimalizovať spoločne hradenú konzumáciu sa ukázali byť nepraktické a život komplikujúce nielen mierne vystrašeným čašníčkam, ale najmä nerozhodným spolužiakom. Nie každý prejaví takú akčnosť, ako Lojzo, ktorý si pre neskorý príchod jedlo nestihol vybrať, vyriešil to olúpením okoloidúcej čašníčky o roznášanú porciu a bol za vodou. Laco bol tentoraz unplugged a ja som trojjedinú úlohu organizátora, fotografa a účastníka s prehľadom nezvládol. Spolužiaci, ktorých som spočiatku vydesil informáciami, za čo všetko si budú musieť zaplatiť zo svojho boli na tom ako pacienti nemocníc po 1. júni. Spoločne hradené opasky si utiahli tak tuho, že ku koncu stretnutia bola bilancia spoločnej kasy prebytková ako rozpočet šetriaceho úradu v decembri. Pár fliaš dobrého vína vyriešilo aj tento problém a zdanlivo všetko skončilo v poriadku.

Nasledoval môj ďalší nápad usporiadať after party v neďalekom bydlisku. Ten nepríjemne prekvapil zostávajúcu partiu a nepotešil pozvanú. Už samotný odhad vzdialenosti bol taký moskovský (čuť, čuť, nedaľeko) a z avizovaných 300 m bolo nakoniec 1,1 km, na čo moje nohy nesúce obézny dôsledok pohodlného života reagovali vyčítavo. Pre absenciu hladu nebolo nič ani z avizovaných bryndzových halušiek a tak sme sa po nejakej dobe rozišli s vágnym uistením, že si na tie halušky nájdeme vhodnejšiu príležitosť. V závere dňa ma videohovorom z postele potešil aspoň Hrča, ktorý sa v Austrálii práve prebudil a bol zvedavý, ako to všetko dopadlo.

Miroslav Plzák varoval postarších partnerov pred inováciami v sexe. Myslím, že je to možné vztiahnuť aj na inovácie v organizácii abiturientských stretnutí postarších spolužiakov. Vyššiemu veku sú bližšie vyjazdené koľaje, než experimenty z nejasným výsledkom. Takže o rok ten náš vykoľajený abiturientský vagón postavíme opäť na koľaje.

Začal som s Elvisom a patrí sa v rámci dramatického oblúka Elvisom aj zakončiť. Premiestnil som videoklip so spomínanou pesničkou z YouTube na koniec tohto textu, kde je možné si ju pozrieť a vypočuť. A ak vo fotoalbume kliknete na položku Abiturientské stretnutia nájdete tam aj prvých 24 komentovaných fotografií. Ja sa zatiaľ pozriem na trestnú sadzbu za premiestňovanie pesničiek.

Ako post scriptum dodávam, že tento blog vďaka svojmu názvu ostal pred mnohými spolužiakmi skrytý. Pri troche zlomyseľnosti by som sa mohol usmievať popod fúzy, že spolužiaci hľadajúc avizovaný text otvárajú blog Nedeľné ráno, v ktorom o stretnutí nie je ani ň. Aspoň prispievajú k jeho vyššej čítanosti.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.