Choď na obsah Choď na menu
 


Kandidáti na Darwinovu cenu

29. 1. 2009
Princípom Darwinovej ceny je predpoklad,že ľudská hlúposť, ktorá spôsobí smrť svojmu nositeľovi, je daná geneticky.
V duchu Darwinovej teórie prirodzeného výberu
sa tak tento nebezpečný gén odstraňuje.

Kandidáti na Darwinovu cenu

Obyvateľovi kansaského Olathe sa pokazilo auto. Pokusy o opravu vlastnými silami zlyhali a tak sa rozhodol privolať pomoc. Aby ho na rušnej ceste niečo nezrazilo, postavil sa na koľajnice. Strojvodca neskôr vypovedal, že muž mal pri jednom uchu mobilný telefón a druhé si zapchával, aby ho nerušil hluk prichádzajúceho vlaku.

Častým námetom kreslených vtipov je odpílenie konára pod sebou. Tridsaťročný Joshua z Havaja bol múdrejší. Pod rúškom tmy sa vybral ukradnúť konár z chráneného stromu koa, ktorého tvrdé drevo je veľmi cenené. Joshua nerezal pod sebou, ale priamo nad sebou - vetva mu rozbila hlavu a jeho telo našli ochrancovia poriadku na druhý deň na strome, v 7-metrovej výške.

Brazílsky farmár zo Sao Paula mal tiež problém so stromom. Na jeho pomarančovníku sa usadil včelí roj. Hoci presne nevedel, čo robiť, vedel, že včely treba vydymiť a zároveň sa vyvarovať ich žihadiel. Preto si na hlavu natiahol igelitové vrecko, dobre ho utesnil a do ruky vzal fakľu. Po pár hodinách ho našla jeho manželka mŕtveho. Cez vrecko sa nedostal ani dym, ani žihadlá... a ani vzduch.

Muž, ktorý v Anglicku odrezával choré vetvy zo stromov, šetril čas originálnym zlepšovákom. Aby nemusel odpílené konáre postupne odnášať, založil oheň priamo pod stromom a vetvy hádzal rovno pod seba. Plamene, samozrejme, zachvátili strom a šetreniu času bol koniec.

Talianska polícia našla v kaluži krvi 23-ročného povaľača Andreasa. Jeho ľavá noha bola prakticky odrezaná motorovou pílou. Obeť sadistického vraha? Kdeže! Andreas sa dohodol s 29-ročným bratancom na poistnom podvode. Za zmrzačenie by dostal od viacerých poisťovní takmer milión dolárov. Komplic však odrezal nohu tak nešťastne, že krvácanie sa nedalo zastaviť. Andreas sa nominoval na Darwinovu cenu, jeho bratanec skončil vo väzení.

Z Británie pochádza ďalší adept na ocenenie - 22-ročný Marc, ktorý sa inšpiroval akčnými filmami. Jeho obľúbenou zábavou vo voľnom čase bolo skákanie z budovy na budovu. Pri pokuse o preskočenie medzery medzi dvoma poschodovými parkoviskami v Maidenheade však precenil svoje schopnosti. Sedemmetrový skok bol očividne nad jeho sily.

Obzvlášť smrtiacou kombináciou sú hlupáci a strelné zbrane. Dvaja opilci vo Wisconsine chceli vyskúšať, aké to je, nechať sa postreliť cigaretovým ohorkom. Jeden z nich nabil ohorky do pušky a zaistil ich v hlavni nábojmi. Vystrelil z dvoch metrov na priateľa, ktorý zomrel po zásahu dvoma "ohorkami" do hlavy...

Geralda z Colorada polícia zastavila pre nesprávnu jazdu. Milý Gerald vybehol z auta (mimochodom ukradnutého) a pustil sa na útek. Policajti ho prenasledovali a tak začal strieľať naslepo ponad plece. V behu sa mu podarilo trafiť vlastnú hlavu...

Holandský dôchodca síce zanechal po sebe 14 detí a tým už genetický fond ľudstva ovplyvnil, rafinovanosťou svojej smrti si však miesto medzi kandidátmi nepochybne zaslúžil. Bývalého inžiniera našli doma so strelnou ranou v krku. Policajti pôvodne predpokladali, že išlo o samovraždu. Názor museli zmeniť, keď jedného z nich len o vlások minula guľka po tom, ako otvoril skriňu. Nastúpili pyrotechnici, ktorí našli ďalších neuveriteľných 19 pascí nastražených v stenách, strope a nábytku. Okrem viacerých brokovníc spúšťaných napnutými lankami objavili napríklad nálož, ktorá mala vybuchnúť po odobratí určitého počtu fliaš piva z prepravky. Odstraňovanie pascí trvalo tri týždne. Aby si 79-ročný starec pamätal, kde ich nastražil, mal po dome rozmiestnené lístky so šifrovanými odkazmi na filmové scény. Jedna pasca sa mu však nakoniec stala osudnou. Dom zamínoval, aby sa nedostal do rúk jeho rodine, s ktorou sa už dávnejšie rozhádal.

Medzi adeptov Darwinovej ceny sa dostal aj 19-ročný Rus v Tomiline. Do baru vošiel chlapík, ktorý mal so sebou skrytú zbraň. Vyhadzovač ju pri vstupnej prehliadke našiel. Začali o ňu zápasiť a vyhadzovač ju vyrazil tak, že dopadla na biliardový stôl. Jeden z hráčov ju chcel podať vyhadzovačovi - nabral pištoľ koncom tága a zdvihol ju. Zbraň sa skĺzla až k nádejnému kandidátovi a rozširujúce sa tágo stlačilo spúšť.

V Kentucky si 21-ročný mladík pripomenul detské roky, keď naskakoval za jazdy na vlaky a po pár metroch jazdy z nich zoskakoval. Rozhodol sa svojím umením ohúriť priateľov, pri naskakovaní na súpravu si však nevšimol druhý vlak idúci oproti po vedľajšej koľaji.

Na vlak doplatili aj dvaja adepti Darwinovej ceny z Iowy. Dobrodruhovia sa rozhodli zlaniť do údolia rieky Des Moines zo železničného mosta. Laná si priviazali o to najpevnejšie - oceľové koľajnice. Keď si vychutnávali výhľad visiac nad priepasťou, prišiel pravidelný osobný vlak...

Rašád z Houstonu sa rozhodol ohúriť svojich priateľov ruskou ruletou. Nanešťastie k tomu použil poloautomatickú pištoľ kalibru 45, ktorá na rozdiel od revolvera po stlačení spúšte zakaždým posunie náboj do komory. Rašád asi ani nezistil, že jeho šanca na víťazstvo v ruskej rulete bola v tomto prípade nulová.

V roku 1999 sa absolútnymi víťazmi stali traja palestínski teroristi. Na svoj plánovaný útok si vybrali obdobie, keď sa menil čas zo zimného na letný. Na palestínskych územiach však "sionistický" čas neuznávajú a bomby nastavili podľa pôvodného času. Teroristi si však na svojich hodinkách nastavili izraelský čas. Bomby v autách fungovali perfektne a vybuchli naraz - atentátnici ich však ešte stále viezli k zamýšľaným cieľom...

Američan Matthew sa s priateľmi o tretej v noci sánkoval na penovom vankúši, keď narazil do stožiara lanovky a na mieste zomrel. Jeho provizórne sánky pritom pochádzali práve z dotyčného stožiara. Matthew z neho ukradol žltý penový vankúš, ktorý mal ochrániť lyžiarov v prípade nárazu.

Arizonskí policajti našli v r. 1995 v púšti trosky, o ktorých si mysleli, že pochádzajú z havarovaného lietadla. Vyšetrovanie však ukázalo, že ide o automobil. Bývalý seržant letectva si k svojmu Chevroletu 1967 Impala primontoval rakety na tuhé palivo, ktoré sa používajú na uľahčenie štartu ťažkých dopravných lietadiel. V arizonskej púšti našiel dlhý rovný úsek cesty a svoj "zlepšovák" vyskúšal. Miesto štartu našli policajti podľa spáleného a roztopeného asfaltu. Auto prešlo 4 km rýchlosťou 400 - 480 km/h za 15 - 20 sekúnd. Potom sa vodič pokúsil zastaviť, brzdy a pneumatiky však nevydržali. Vozidlo bolo katapultované do vzduchu a po 2-kilometrovom lete narazilo do 40 m vysokého útesu. Vodič po sebe zanechal kráter, zopár úlomkov kostí a niekoľko vlasov.

Pri silnej búrke v júni 2009 ostalo v New Yorku 17 tisíc domácností bez elektriny. Na opravárov nečakajúci netrpezlivý starček vyšiel po polnoci s cirkulárkou v rukách a plastovými taškami na nohách. Stúpol si do kaluže a pokúšal sa odrezať kývajúci sa elektrický kábel, ktorý bol pod napätím 4800 V. Neuvedomil si, že tým pácha samovraždu.

Dvaja bankoví lupiči v Belgicku dali k bankomatu oveľa viac trhaviny, ako bolo potrebné. Tá pri výbuchu zničila nielen stenu s bankomatom, ale rovno celú budovu a v nej aj dvoch amatérskych strelmajstrov.

Starému mládencovi, Indovi Pravin Kusemu sa prisnilo, že pod schodami jeho domu je zakopaný zlatý poklad. Tak ho tajne vykopával. Keď mal tunel niekoľko metrov pochoval ho aj bez pokladu.

Tamaru z Louisiany viezol v pick-upe jej priateľ do práce. Tamare sa zdalo, že idú príliš pomaly. Žartujúc, že pešo tam bude skôr, otvorila dvere, vystrčila nohu, vypadla z auta a zomrela. Auto išlo rýchlosťou určenou pre autá na diaľnici.

Darwinove ceny sa udeľujú aj spätne. V rebríčku historických ocenení vedie americký právnik Clement Vallandigham, ktorý vo svojom poslednom prípade v roku 1863 obhajoval klienta obvineného z vraždy. Obvinený tvrdil, že obeť uchopila vlastnú zbraň tak nešikovne, že z nej vyšiel smrtiaci výstrel. Vallandigham to porote názorne predvádzal s nabitou zbraňou. Prípad vyhral...

Vrchol rebríčka jednoznačne patrí 31-ročnému mužovi, ktorého život rozhodla taká malichernosť, akou je vytiahnutie cestovného lístka z automatu. Potužený niekoľkými nápojmi z neďalekého baru sa tento muž rozhodol zmocniť sa lístku bez minutia peňazí. Do automatu najprv nastriekal sprej a keď nezabralo ani to, zapálil ho. Explózia otriasla dortmundskou stanicou a kúsky automatu neminuli ani tohto špekulanta, ktorý si vyslúžil sarkastickú prezývku „pán jednosmerný lístok“.

O jednu z prvých Darwinových cien v roku 2017 sa zaslúžili traja muži, ktorí túžili len po dokonalej „divokej“ selfie zo Zimbabwe. Keď trojica spozorovala v buši tri slony, predstava úchvatnej fotky im úplne zatienila zdravý rozum. Muži sa snažili slony obkľúčiť, no tie, vedomé svojej prevahy im na to samozrejme neskočili. Muži sa rozutekali, no najpomalší z nich našiel smrť pod nohami rozhnevaného slonieho samca.

18-ročná Nitzia a o rok mladšia Clarissa si chceli z návštevy dostihov odniesť spomienkovú selfie. Kvôli lepšiemu záberu sa postavili na auto, pričom zabudli, že dostihy sa konajú v blízkosti pristávacej dráhy a neodradili ich ani výstrahy ostatných účastníkov. „Skosilo“ ich krídlo malého pristávajúceho lietadla

41-ročného muža jeho mama zamkla v byte, aby sa neopil. Muž z Rouenu to do pol druhej ráno, než vymyslel „brilantný“ spôsob, akým sa dostať z bytu. Svoj život zveril internetovému káblu, po ktorom sa snažil zošplhať z deviateho poschodia. Asi tušíte, ako to dopadlo. Medzi fanúšikmi sa našiel jeden, ktorý túto zbytočnú smrť označil ako „najrýchlejší download na svete“.

V marci minulého roka sa v Anglicku jeden zlodej pokúšal vlámať do lekárne cez strechu. Odstránil z nej pár kusov krytiny, ale v otvore, ktorým sa chcel do budovy dostať uviazol a začal sa nešťastne škrtiť svojim oblečením. Uduseného zlodeja našli až o niekoľko týždňov kvôli zápachu z jeho rozkladajúceho sa tela.

Rusko nezostalo svojim bláznivým nápadom nič dlžné a preto rebríček dopĺňa aj Rus, ktorý umiestnil hasiaci prístroj do dela a vyrobil si tak improvizovaný kanón. Naplnil ho karbidom vápnika a zalial vodou, čím došlo k produkcii acetylénu. Asi netreba dodávať, že nasledujúcu explóziu tento muž neprežil.

 

Na záver Darwinova cena pre človeka, ktorému sa jeho bizarnú popravu podarilo prežiť. Hlavnú rolu v tomto prípade hral „boží trest“, vďaka ktorému sa sudca rozhodol zbaviť muža obžalovaní a prepustiť ho na slobodu. Ten sa dostal do problémov po tom, čo sa nelegálne držanou zbraňou zastrčenou za opaskom postrelil do semenníkov. Táto banalita sa síce odohrala už pred dvoma rokmi, no až apríli minulého roku si obžalovaný z Buenos Aires vypočul finálny verdikt.